VIP-REX UNI termékismertető
(1 liter 6 – 7 m2, 2 cm vastag vakolathoz elegendő;
adagolása cementtömegre számítva 4 %.)
FELHASZNÁLHATÓ:
- Mészpótlásra, plasztifikálásra tégla, beton, kő, fa, vályog és vegyes szerkezetű falakra készített cementvakolatokhoz.
- Nedves, sókivirágzásra hajlamos falaknál, pincében, lábazaton talajnedvesség, talajpára megszüntetésére.
- Stukkó munkáknál plasztifikálóként (műemléki épületeknél is). Ebben az esetben a víztaszító hatás kialakítása érdekében a gipszhez meszet kell adni, CMC-t pedig nem szabad használni (ha nem elégséges a mészpép okozta kötéskésleltető hatás, metil-cellulózt kell alkalmazni).
- Gombás, penészes hőhidaknál a hőszigetelés növelésére, valamint a fal szellőzésének javítására.
- Habbeton készítéséhez, födém hőszigetelésének lezárásához (perlitbeton).
- A falazat relatív nedvességtartalmát gőz alakban elpárologtatja, amivel javítja a vakolat fagyállóságát, ugyanakkor VIP-REX UNI-val készült vakolat átengedi a vízpárát, lélegző falat hoz létre.
- Javítja a vakolat minőségét, 30-50 évvel meghosszabbítja a felújítási ciklusokat, megszünteti a szigetelési hibákat.
- Csökkenti a habarcs halmazsűrűségét és repedezési hajlamát, nő a rugalmassági modulusa, ezért előnyösen alkalmazható fafödémekre és faszerkezetekre készítendő vakolatokban, bármilyen homokkal, vagy perlittel használva.
- Magas cementadagolású (cement:homok = 1:1), ún. misunglábazaton is repedezés-mentességet nyújt, mivel az 1 – 120 mikrométer átmérőjű kapilláris csövecskék megtagolják a térfogatot jelentéktelen szilárdságvesztés mellett.
- A VIP-REX UNI-val készült habarccsal megfelelő vastagon vakolt fal nem foltosodik (vastagság : páratároló képesség).
- Mészvakolat jellegű habarcsot készít, magasabb bedolgozhatósági és szilárdsági paraméterekkel, igen vastag vakolat – 2-3 cm – is egy rétegben is felhordható.
- Nyári melegben fékezi a friss vakolat kiszáradását, még a vékony szerkezeteket sem szükséges locsolni!
- A VIP-REX UNI alkalmazása lehetővé teszi a téli körülmények közötti vakolást. A VIP-REX UNI-val készült friss vakolat -10 °C-ig nem károsodik.
- A VIP-REX UNI plasztifikáló hatású (kevesebb keverővíz, egyenletesebb, hosszú ideig képlékeny, szivattyúzható keverék, kizárható darázsfészkesség, stb.).
- Világos színű keveréket képez bármilyen cementtel, tehát jól színezhető.
- Javítja az épületek klímáját.
- Alkalmazásával víztaszító beton készíthető. (medencék, lapostetők, aljzatbetonok)
- Javítja a beton korrózióval szembeni ellenállását.
HASZNÁLAT VÍZTELENÍTÉSI VAKOLÁSNÁL ( Aláfalazás helyett):
Felnedvesedési | Falvastagság | |||
magasság | 0 – 30 cm | 30 – 50 cm | 50 – 70 cm | 70 – 100 cm |
0 – 30 cm | 2 cm:60 cm | 2 cm:80 cm | 3 cm:1,20 m | 4 cm:1,20 m |
30 – 50 cm | 2 cm:80 cm | 2 cm:100 cm | 3 cm:1,20 m | 4 cm:1,40 m |
50 – 80 cm | 3 cm:1,00 m | 3 cm:1,20 m | 4 cm:1,40 m | 5 cm:1,50 m |
80 – 100 cm | 3 cm:1,40 m | 3,5 cm:1,40 m | 4 cm:1,80 m | 5 cm:2,00 m |
100 – 130 cm | 3 cm:1,60 m | 3,5 cm:1,80 m | 4 cm:1,90 m | 6 cm:2,00 m |
130 – 200 cm | 3 cm:2,00 m | 4 cm:2,40 m | 5 cm:2,50 m | 6 cm:2,50 m |
2. Régi vakolat leverése a nedves rész felett 40 cm-rel, de min. a falvastagság 2,5-szereséig (drótkefézés vörös téglaszínig).
3. Fugák kikaparása 2-3 cm mélyen, portalanítással.
4. Nedvesítés, gúzolás „VIP-REX UNI”-s cementtejjel. (Pl: 20 l víz + 2 dl VIP-REX UNI + 40 kg cement + 5 l homok)
5. Alapvakolat felhordása 2-4 cm vastagságban, tömörítés nélkül.
6. Ha szükséges, finom homokkal készült simítóvakolat felhordása max. 2 mm vastagságban. Minél durvább a simítás, annál nagyobb a párolgási hatásfok!
7. Jól szellõzõ homlokzatfestés szilikát, szilikongyanta, vagy javított kötésû mész alapú festékkel (NATURIT, UNISZIL, MODASZIL, SORISZIL, KAPITOL, COLORKALC, stb.), belülrõl mész is alkalmazható.
Az ALAPVAKOLAT RECEPTÚRÁJA (Falszárításnál, víztelenítésnél):
I. 1 m3 homok: 0-4 mm (simítóréteghez 0-1 mm) szemnagyságú, legfeljebb II. osztályú, legfeljebb 3 tf% agyag-iszap tartalú (P osztály), legalább T tisztasági osztályú folyami homok.
II. Cement: portland-, kohósalak-portland- vagy „S54”-es cement, min. 450-600 kg/m3. Ahol sókivirágzás is van, ott nem javasolt pernye-, trasz-, kompozit-, és egyéb gyenge vegyi tűrőképességű cement. (Normál vakolatnál bármilyen cement megfelel 250-350 kg/m3-es adagolásban).
III. VIP-REX UNI: 7 – 8 liter/m3 (a túladagolás nem károsít, de felesleges!)
IV. Oltott mész is adagolható, de csak a lábazat feletti részeken, 70 – 140 kg/m3 (mészpótló hatás).
Keverési arány és sorrend:
(HB 75-ös keverőgép 50 l kész habarcsra számítva.):
1. keverővíz: 4 – 4,5 l között (a homok víztartalmától függően)
2. VIP-REX UNI: 2,5 dl
3. 350-es portland cement: 12,5 kg
4. mészpép: 3 kg
5. homok (1,8 t/m3): 50 kg
FONTOS TUDNIVALÓK:
- Megfelelő minőségű habarcs csak legalább 10 perces gépi beveréssel állítható elő, az alábbiak szerint:
- A habarcs keverési ideje szigorúan betartandó: min.10-15 perc.
- A betonkeverőbe először a vizet, a VIP-REX adalékot, majd a cementet mérjük be, ezek összekeveredése után a homok következik.
- A felújított, VIP-REX UNI-s szellőzővakolatot párazáró réteggel kezelni tilos! (Pl: Diszperzit, Héra, Tilatex, Trinát, Wallkyd, tapéta, csempe)
- Lambériázni csak 5 cm-es kiszellőztetett légréssel szabad, de a szellőzést így is 15 – 20 %-kal csökkenti!
- Glettelés: homlokzaton kis páradiffúziós ellenállású speciális glettel (Uniszil glett, Peakston glett), belsõ térben megengedett a meszes glett is. Glettelést lehetõleg kis vastagságban kell alkalmazni, 0,5 – 1 mm.
- A keverést 10 percig – a plasztikus konzisztencia kialakulásáig – kell folytatni. Először földnedves konzisztenciát látunk a keverő gépben, de ejtőrendszerű, hagyományos keverőgépnél 10 – 15 perc után kb. 30%-kal felhabosodik és jól kezelhető, kocsonyás, kitűnő tapadóképességű habarcs keletkezik a csekély vízcementtényező ellenére.
Az adalékszerrel készült habarcs max. 50 % nedvességtartalmú fal szárítására alkalmas. A fal festésére csak kis páradiffúziós ellenállású festéket szabad alkalmazni, különben a festék a vakolat pórusait lezárva elrontja annak szellőzőképességét.
RÉSZLETES TECHNOLÓGIAI LEÍRÁS
1) MIÉRT VÁLT SZÜKSÉGESSÉ A FENTI ADALÉK:
A válasz, hogy a falszárító és a víztaszító adalékok jó tulajdonságait egyesítse, sőt fokozza. A kivitelezőknek egyszerűsítse az adalékolást a különböző szerek különböző mennyiségi méréseit kiváltva. Többféle szer adagolása esetén egymás hatását sokszor semlegesíthetik, ez is elkerülhető e speciális adalékkal. Nem kell többféle adalékot raktározni hosszú ideig, ha pl. a téli fagyásgátlásból kimaradt az UNI® akkor nyáron felhasználható kánikulai adalékként, vagy a vakolás megkönnyítésére, gyorsítására. Régi óhajt váltottunk valóra eme adalékkal, mely olcsó és kiváló paraméterekkel rendelkezik. Olcsósága elsősorban a 30 %-os térfogat-növekedésből, azaz anyagtöbbletből ered.
2) MILYEN TULAJDONSÁGAI JAVULNAK A HABARCSOKNAK ÉS A BETONOKNAK?
- Víztaszítóvá teszi a cementkötésű keverékeket, a folyadék nem tud behatolni az anyag belsejébe.
- Mikrokapillárisokat képez, amivel felhabosítja, így 30% térfogat-növekedést okoz a keverékeknél és olcsóvá válik.
- Az előzőekből eredően egyirányú szárító jellegű párakiszellőzést biztosít az anyagon keresztül. Ezt jelen tudományok között a legnagyobb hatásfokkal teszi. Vizes, salétromos házak felújításánál önállóan alkalmazható aláfalazás helyett, de szakszerűen méretezve. Nincs szükség más utólagos falszigetelésre!
- Nő a keverékek hőszigetelési tényezője, fűtési költséget takarít meg.
- Nő a végtermék rugalmassági modulusza, dinamikus terhelési állékonysága.
- Bármilyen magas cementadagolás esetén sem lép fel zsugorodási repedés.
- A hőtágulási és zsugorodási tényezőt jelentősen csökkenti mínusz 50 ºC és plusz 800 ºC között.(Hűtőkamrák, kemencék, kandallók készítése.)
- Teljesen fagyállóvá teszi a keveréket! (Pl.: lábazati vakolat, lapos tető szigetelést tartó betonnál plusz vízszigetelési többletbiztonságot ad.)
- Padlófűtés hőtermikus terhelését kiválóan elviseli, hőtágulása jelentéktelen.
- Új építményeknél javítja a bedolgozhatóságot kocsonyás, tejszínhab szerű tulajdonsága révén, tehát gyorsítja a kivitelezési munkákat.
- Betonvibrálást, tömörítést szinte teljesen kiküszöböli plasztifikáló tulajdonsága miatt.
- A bekevert beton és habarcs még nyári kánikulában sem ül le 4-6 órán keresztül sem, az aljáig plasztifikus marad, a keverővizet nem adja fel.
- Növeli az egy rétegben felhordható vakolat vastagságát (akár 5 cm) a jó tapadás és könnyű fajsúly miatt.
- Fagyásgátló adalékként mínusz 10 ºC-ig, kánikulai adalékként plusz 40 ºC-ig alkalmazható.
- Utókezelni nem kell, bármilyen időjárási viszonynál alkalmazható!
- Mészpótlóként is használható: 3-4 l/m³ mennyiségben.
- A habarcs felhordható: tégla, kő, beton, vályog és faszerkezetre is.
- Csökkenti a keverékek víz-cement tényezőjét, így a szokásosnál keményebb konzisztenciájú, szilárdabb anyag jön létre, így eredményesebb használni!
3) HOGYAN MŰKÖDIK A VIP-REX UNI®?
A betonokban és a habarcsokban a milliméter századrésznyi átmérőjű, apró légbuborékokat képez, ami a folyós állapotból a szilárddá változás közepette lánccá rendeződve mikrokapillárisokat képez. Ezt akkor mondjuk, mikor „húz” a vakolat a falon vagy az aljzatbeton a helyiségben. Ez a légbuborék csak a cementpépben alakul ki, nem pedig a kavics- és homokszemek között. Az anyag megduzzad, fajsúlya csökken. Ezekben a mikrokapillárisokba a víz folyadék formájában már nem tud behatolni csak gőz alakban. A szilárd vakolatok és a levegő potencia különbségének hatására a nedvesség a levegő felé áramlik. Az áramlás, más néven szárítás hatásfoka függ a kapilláris csövecskék átmérőjének minél kisebb voltától és minél nagyobb darabszámától (400-600 csővég/cm²). Függ még a külső tényezőktől is (pl.: a hőmérséklet különbség nagysága, a levegő páratartalma, a légáramlás sebessége, a felület rusztikussága, stb.).
Az adalékban makropólus eltömítő és víztaszító hatást képző mikro és nano őrlésű geoásványi anyag is van, amely a kavicsok cementpépbe való jobb elcsúsztathatóságát, plasztikusságát fokozza. Ez az ásványi anyag olyan vizes emulzióban van eloldva, amely a hidraulikus vegyi kötési folyamatba maga is beépül. Továbbá katalizátorok és adszorbensek tárolják az adalék azon tulajdonságát, mely a szélsőséges meleget-hideget a levegő páratartalmával automatikusan párosítja. Ennek eredményeként leáll a szilárdulási és a kötési folyamat, így nem fagy meg és nem ég meg a beton.
4) NÉHÁNY ÉPÍTÉSZETI ALKALMAZÁSRA FELTÉTLENÜL ÉS BIZTONSÁGOSAN AJÁNLJUK A VIP-REX UNI®-T!
- Vizes, nedves, salétromos épületek felújító-víztelenítő vakolataként, különösen külső és lábazati részeken a víztaszító, fagyálló volta miatt.
- Mészpótlásra cementhabarcsokban és javított cementhabarcsokban.
- Misung lábazatnál és egyéb betonszerkezeteknél repedésmentességet nyújt.
- Nyári kánikulai 40 ºC-ban locsolás nélkül még a vékony szerkezetek sem égnek meg!
- Téli mínusz 10 ºC-ban is lehet az anyaggal dolgozni, nem károsodik, ha megfagy sem.
- Hőszigetelő, de rugalmas alapvakolat készíthető, olcsón, akár perlittel is!
- A vegyi tűrőképesség nő savas-lúgos oldalon egyaránt!
- Lapos tetőknél biztonságból, de az aljzatbetont is víztaszítóvá lehet tenni, ugyanakkor a beton fajsúlya csökkenthető is. A víztaszító beton sosem öregszik, mint a szigetelés.
- Gyorsítható az építési ütem az építési nedvesség távozásával.
- Plasztifikáló hatás magas fokon! (kevesebb keverővíz, egyenletesebb hosszú ideig képlékeny, szivattyúzható keverék, kizárható darázsfészkesség, stb.)
- Penészes, páralecsapódásos hőhid VIP-REX UNI® vakolással megoldható!
- Világos színű keveréket képez bármilyen cementtel, tehát jól színezhető.
- Épületek klímáját javítja! (lélegző falat hoz létre, ember centrikus légtérrel)
5) MENNYIRE BIZTONSÁGOS A FALSZÁRÍTÁS ILYEN MÓDSZERE:
Több évtizedes, korábbi vegyi anyagok hibáiból okulva megállapítható, hogy a körültekintő vakolattervezésen és precíz kivitelezésen múlik, hogy ez a módszer önállóan is használható víztelenítő munkára már megrogyott, statikailag porló vályogfalak esetében is. Erre a helyszíni szaktanácsadásra, falnedvesség mérésére és vakolat-méretezésre a Vip-rex Kft területi képviselői felkészülten várják a kivitelezőket. Ezzel szemben a rutinos kőműves, aki már több felújítási-víztelenítési munkát elvégzett 100% biztonsággal vállalhat, minimum 10 éves garanciát a munkájára, ugyanis az anyagban benne van a tökéletes technikai megoldás lehetősége.
6) VIZES, SALÉTROMOS FALAKNÁL AZ ALÁBBI TÁBLÁZATI ADATOK SEGÍTENEK TÁMPONTOT ADNI A VAKOLAT MÉRETEZÉSHEZ:
(Aláfalazás helyett tégla és vályog falaknál.)
Felnedvesedési | Falvastagság | |||
magasság | 0-30 | 30-50 | 50-70 | 70-100 |
0-30 cm | 2cm:60cm | 2cm:80cm | 3cm:1,20 | 4cm:1,20 |
30-50 cm | 2cm:80cm | 2cm:100cm | 3cm:1,20 | 4cm:1,40 |
50-80 cm | 3cm:1,00 | 3cm:1,20 | 4cm:1,40 | 5cm:1,50 |
80-100 cm | 3cm:1,40 | 3,5cm:1,40 | 4cm:1,80 | 5cm:2,00 |
100-130 cm | 3cm:1,60 | 3,5cm:1,80 | 4cm:1,90 | 6cm:2,00 |
130-200 cm | 3cm:2,00 | 4cm:2,40 | 5cm:2,50 | 6cm:2,50 |
Az a VIP-REX UNI®-nál az első szám az ajánlott vakolatvastagságot, a második a vakolás magasságát jelenti. Ezen adatok általános tájékoztató jellegűek. Eltérések a helyszínre alkalmazásánál lehetségesek az alábbiak miatt: a fenti táblázat egyoldali, külső vakolásra vonatkozik, lineális csökkenő relatív nedvesség tartalmú falnál, tömör téglafal vagy vályogfal fajsúlyára porozitására számolva, fűtött téli belső légtérrel.
7) HASZNÁLAT FALSZÁRÍTÓ, VÍZTELENÍTŐ VAKOLÁSNÁL:
(Anyagszükséglet: 7-8 lit./m³; cementre: 1-1,5%)
I. Régi vakolat leverése a nedvesség felett 50 cm-el, de minimum a falvastagság 2,5 szereséig(Pl.:50 cm fal 125 cm)
II. Fugák kikaparása 2-3 cm mélyen, portalanítás, előnedvesítés.
III. Gúzolás VIP-REX UNI® -s vagy VIP-REX HAB® -os cementtejjel (pl.: 20 liter víz, 40 kg cement, 2 dl UNI® vagy 1 dl VIP-REX HAB®, 5 kg homok)
IV. Alapvakolat felhordása 0-4 mm ideális szemmegoszlású, legalább 5-8 frakcióból álló sóderből minimum 2-5 cm vastagságban, lazán kartecsnizve, tömörítés nélkül. (pl.: 10 liter víz, 4 dl UNI®, 20-25 kg cement, 50 liter sóder)
V. Ha szükséges simítóvakolat felhordása max. 2 mm vastagon, vagy az előző vakolat simítása húzás után. A recepttúra ugyanaz, mint az előző, de 1 mm-es homokkal.
VI. Jól szellőző, minőségi homlokzatfesték felhordása (Naturit külső-belső, Uniszil, Modaszil /Trilak/ vagy egyéb szilikát-, szilikon bázisú festékek). Lehet meszelni is, mivel a vakolat anyagában víztaszító, így gazdaságosabb és olcsóbb. (A mészbe a VIP-REX MÉSZKENCE ajánlott.)
8) HASZNÁLAT MÉSZPÓTLÁSRA, MINŐSÉGJAVÍTÁSRA:
- Bármilyen vakolathoz jó, szemcsemérettől függetlenül, kivéve agyag-iszapos homok
- A habarcs 30%-os duzzadása miatt gazdaságos, olcsó és könnyű szállítani.
- Adagolás: az előzőekben leírt mennyiségek fele 3-4 lit./m³ Pl.: 75 literes keverőgépben Hvh. 25-ös minőséghez 10 liter víz, 2 dl UNI®, 15-20 kg cement, 50 liter homok.
9) MINŐSÉGI HABARCSOT ÉS BETONT AKAR KÉSZÍTENI?
Az alapanyagok az alábbiak legyenek:
a, CEMENT: Sok jellemző közül a legfontosabb a vegyi tűrőképesség, legjobb az „S54” szulfátálló, második legjobb a kohósalak portland, a többi cement az alábbi sorrendben egyre gyengébb időállósággal bír: 3. kompozit, 4. trasz, 5. pernyeportland.
A 28 napos végszilárdságuk tekintetében általánosan a 350-es a jellemző.
b, HOMOKOS-KAVICS: 0-4 mm-es ideális szemmegoszlású legalább 5-8 frakcióból álló, osztályozott, mosott, agyagiszapmentes legyen.
Értelmezzük sorra: 0-4 azt jelenti, hogy a 4 mm-es szemcsék közötti légrésbe pont annyi kavics van, ami oda belefér %-os arányban. Így ismét több, de kisebb légrés keletkezik, ebbe pedig még apróbb kavics, illetve homokszem kell. Ezt az elvet legalább 5-8 kavicsmérettel ismételjük meg, akkor a légrés olyan kis térfogatú lesz, hogy igen kevés cementmennyiség is elegendő ugyanolyan szilárdság eléréséhez.
10) TAGOZOTT PÁRKÁNYOK, LIZÉNÁK, STUKKÓK KÉSZÍTÉSE:
Kiválóan alkalmas a VIP-REX UNI® -s habarcs tagozott párkányok, lizénák, stukkók 2-3 ütemben való gyors, utógondozás nélküli elkészítéséhez.(1.-2. kép). Mivel a 0-2-es vagy a 0-1-es szemszerkezetű habarcsot olyan kocsonya szerűvé és lepke könnyűvé kell készíteni, hogy a talicskába öntve 20-30 cm-es kúpban álljon meg, ezért kiválóan lehet ereszdeszkázatra vakolni és díszpárkányokat készíteni vele, vagy a régit kipótolni. A tapadó képessége és a repedezési hajlama a malternek kiváló, de a rabiczháló illetve a nádszövet a megszokott módon itt is kötelező. A túladagolásra vigyázzunk, inkább jól keverjük meg az anyagot 10-15 percig!
11) A VAKOLÁS MENETE:
Ha a megfelelő alapanyagokat beszereztük, jöhet a vakolás. Az igen körültekintően megkevert, beton jellegű vakolatból akár 3-5 cm vastagságot egyszerre is fel lehet hordani, ez a kőműveseknek misung, más néven betonvakolatot feltételezve, hihetetlennek tűnik. A recepttúrát addig kell igazítani, míg ez könnyen megoldhatóvá nem válik. Milyen a jó malter és hogyan készült, később erre is visszatérünk, most tételezzük fel, hogy készen van. Kőműves serpenyő vagy vakológép segítségével, felhordás után lazán, néhány mozdulattal kartecsnizzük el a felületet és hagyjuk ott. Ha sokáig simogatjuk a friss felületet, akkor a légbuborékokat kimasszírozzuk az anyagból, így egyrészt gyenge lesz a szívóerő, másrészt nő a fajsúlya a vakolatnak és leesik a falról. Húzás után vakolódeszkával léclehúzással egyenesítjük a felületet és hőmérséklettől függően még száradás előtt mehet rá az újabb alapvakolat, vagy apróbb szemű homokból a simító réteg, de max. 2 mm vastagságban. Az igazán jó megoldás az, ha még aznap az alapvakolatot készre simítjuk (pl.: lábazatnál rusztikusan durván), az ily módon elért felület a legjobb hatásfokú (kiterített nagy párolgó felület!). A max. 2 mm-es simítást is csak kocsonyaszerű anyagból szabad készíteni, mert a folyós simítómalterban felúsznak a légbuborékok. A VIP-REX UNI® -es alapvakolatból bármennyi réteget egymásra lehet hordani, száradás előtt és után is, akár hónapok múlva is, ha a szívóerőt, vagy a vakolatvastagságot alulméreteztük. Normál időjárásnál 2-3 nap alatt a vakolatnak ki kell száradnia és bármilyen sötét cementfajtánál fehérhez közeli színűnek kell mutatkoznia. További jellemző, hogy nem foltosan szárad, hanem egységesen-sávosan lefele haladva.
A MEGSZÁRADT, DE SÖTÉTEBB FOLTOKAT MUTATÓ VAKOLATHIBÁK OKAI:
- Kevés cementtartalom, esetleg homokos-kavics szemszerkezeti probléma.
- Rövidebb keverési idő (habosítás hiánya)
- Nincs meg a vakolatvastagság a vizesedés fokához és a falvastagsághoz képest.
AZ ÚJRA KISALÉTROMOSODÁS AZ ALÁBBIAKRA VEZETHETŐ VISSZA:
- Rögtön, néhány hét múlva: a vakolat cementpéppel nem telített (rossz a vakolósóder minősége, kevés cementtartalom).
- 5-8 év múlva a pórusvakolat fölött: szívóerő alulméretezése (kevés a vakolatvastagság és magasság).
12) ELKÉSZÜLT A VAKOLATUNK, EZT SZÉPPÉ KELL TENNI, HOGYAN?
Alapelv: ezt a páramennyiséget a felületképző anyag is átengedje!
Külső homlokzatfestés: A nedvesedés fokát figyelembe véve olyan diffúz anyagot kell választani, ami megfelel!
Festéktípus, megjelölés nélkül, különböző páradiffúziós képességgel, teljesítmény és időállóság alapján közel 300 féle létezik. Minden gyár azt hirdeti, hogy páraáteresztő a terméke, de mennyire? Ez legyen a legelső minőségi jellemző!
Ha a festék páradiffúziós képessége eléri a 0,3 x 10-6 m²hPa/kg szintet, akkor egy gyengébb 6%-os relatív páratartalom mellett átengedi a páratermelést, ez új építményeknél is kívánatos lenne. Az 1,5 x 10 –4 gr/m²óºC már olyan komfortfokozat, ahol a vastagsági festékfilm rétegét már változtatni lehet, akár egy 70 cm vastag fal 100%-os víztartalmának kipárolgása is biztosított lehet bizonyos feltételek mellett. A Műemlékvédelmi Felügyelőségek elvárásai miatt a festékipar törekszik a minőségi jellemzők magasabb szintre való emeléséhez.
Alkalmazható festékfajták minőségi jellemzők szerint sorolva:
– Szilikongyanta + akrilátkopolimer keveréke
– Szilikát bázisú
– Mészbázisú alkid gyantával módosított
A szilikátbázisú festékek viszonylag olcsóbb árkategóriába tartoznak, de kevésbé időálló, krétásodik, fakul, hamarabb elveszíti a víztaszító képességét, viszont nő a páraáteresztő képessége. Kihordási ideje 10-15 év, ellentétben a szilikongyanta tartalmú termékkel, amelynek a duplája. A mészbázisú homlokzatfestékek kihordási ideje 4-6 év között van a krétásodási folyamat miatt. Festékvásárlás előtt kérje ki a termékre jellemző adatokat.
– A VIP-REX UNI® -s vakolat anyagában víztaszító, ezért homlokzaton mésztejes meszelés is elegendő. (Oltott mész + VIP-REX MÉSZKENCE)
Belső felületképzés: Ez a kérdés könnyebben megválaszolható, ugyanis az időjárás viszontagságaival nem kell számolni. Legolcsóbb és legbiztonságosabb az oltott mésszel való meszelés. Igényesebb felületet adnak a belső, kész falfestékek, de ezek páraáteresztő képességének is magasabbnak kell lennie, vagy alkalmazhatóak a fent említett külső homlokzati festékek.
Glettelés: Belső térben a mész alá használható meszes glett, a belső falfesték saját glettje, vagy a műemléki homlokzatfesték glettjei, tapaszai.
VIP-REX glett recepttúra külső-belső egyaránt:
– 10 kg fehér cement vagy szürke
– 1,5 dl VIP-REX UNI®
– keverővíz
A fenti anyagokat fúrópisztoly-keverőszárral tejszínhabszerűre keverjük 10-15 percig a következő sorrendben és módszerrel: kb. 2-3 liter vízhez hozzáadjuk az adalékokat és keverés közben, lassan szórjuk bele a cementet, ez a keverék az elején még keménynek tűnik, de nem szabad a vizet túladagolni, ezért az utolsó 2 kg cementet a legvégére kell hagyni. A jó végeredmény, ha a mikrobuborékok megtalálhatóak és az anyag 30-50%-al duzzadtabb. Felglettelve hamar kiszárad, látszatra nincs szilárdsága, de az UNI® adalék miatt hónapokig folyamatosan szilárdul.
Ha a max. 2 mm-es simítóvakolatot szépen eldolgozzuk, akkor alig kell glett anyagot használni. Törekedjünk a minél vékonyabb glett rétegre, mert rontják a kiszellőzés hatásfokát. Műanyag glettet használni tilos!
13) MIÉRT KELL A VIP-REX UNI® -s VAKOLÁSNÁL A SZELLŐZÉST MEGOLDANI?
Ha a fal folyamatosan vizesedik, akkor azt a vakolat folyamatosan kiszívja és elpárologtatja a levegőben. Ha a levegőben a relatív páratartalom 80% felé emelkedik, romlik a hatásfok! Ha fűtött térről van szó, akkor a nyílászárókon keresztül távozni tud a páratúlnyomás, viszont pl. pincék esetében fix szellőzőrácsok kellenek. A rácsok a helyiség ellenkező sarkaiban és lehetőleg 2 m-es magasságkülönbséggel legyenek beépítve. Indokolt esetben gépi szellőzés is lehetséges. Ha a levegőt megszabadítottuk a többletnedvességtől ismét szárít a vakolat. Párátlanításra nyáron a klíma berendezés is jó!
14) MEDDIG LEHET HATÁSOS A VIP-REX UNI® -s VAKOLAT?
Ha a technológiát és az alapanyagokat jól választjuk meg, akár 50 évig. Ezt a kijelentést arra alapozzuk, hogy 1978.-ban Nyugat-Európában már kísérleteztek az első („0.”-ik) generációs pórusos vakolattal. Azóta ez a szakág gyors fejlődésen ment át. A cél az volt, hogyan tudnak olyan mikro méretű kapillárisokat létrehozni, amelyek minél vékonyabbak és minél több van belőlük. Nem csupán a szívóerő növekedést érték el, hanem azt is, hogy a falazatban levő szennyeződés nem tud áthatolni ezeken a kis átmérőkön (pl.: sókivirágzás). A korábbi 6%-os szívóerejű termékekhez képest az 50%-os szívóerejű VIP-REX kapilláriscső átmérője tizedessel véknyabb, így normál nyomáson folyadék formájában semmi nem tud áthatolni csak gőz állapotban, a gőz pedig szilárd, oldott sókat nem tud szállítani. Ezért nem tömődik el soha a vakolat és nem lesz salétromos a felület. A víztaszító tulajdonságával pedig jobb időállóságot nyújt, mint az egyszerű pórusos vakolat!
15) VÁLYOGFALRA IS AJÁNLOTT A TERMÉK!
Hasonlóan a VIP-REX HAB® -hoz az UNI® is kiválóan alkalmas vályogházak nedvesedési problémáinak megoldására. A vakolás módja is hasonló a többi termékéhez, de itt rabiczhálót kell felszegezni majd úgy gúzolni cementtejjel. Említésre méltó még, hogy a habarcskeverék 300 kg/m³ cementnél többet ne tartalmazzon, a vályogtéglánál a salétromos kivirágzás ritka jelenség. Ennek megvannak a maga fiziológiai okai.
Ajánlatos a vakolást kívül-belül kéregbeton szerűen elvégezni, sőt indokolt esetben a kétoldali vakolást összekötni horganyzott acélhuzalokkal, mint a lábazatzsalut, vakolás előtt. Az összekötők mindkét oldalán menetes anyával és 10 cm átmérőjű alátéttel dolgozzunk, az alátéteket pedig az utolsó vakolási réteg alatt 1 cm-re helyezzük el, majd levakoljuk.
16) VAJON MIÉRT HÓDÍT ÚJ ÉPÍTMÉNYEKNÉL IS A VIP-REX UNI®?
- Mert bármilyen habarcsban vakolási könnyebbséget jelent. Jól tapadó, plasztifikus, homogén, vastagon felfánglizható így haladós.
- Hamar húz és szárad, 1-2 nap múlva meszelhető, festhető.
- Az esetleges szigetelési pontatlanságokat kiküszöböli.
- Növeli a vakolat hőszigetelő képességét.
- Csökken a repedezési hajlam, sőt megszűnik bármilyen magas cementtartalomnál is.
- Plasztifikáló hatása miatt mészpótlásra alkalmas (ha a mester ragaszkodik, lehet meszet adagolni mellé, de felesleges).
- Konyha, fürdőszoba, zuhanyzó körülményes szigetelési gondját egyszerű vakolással meg lehet oldani, közvetlenül ráragasztható a csempe burkolat is.
17) MENNYIVEL KERÜL TÖBBE?
– Szigetelt új falazatnál: A por anyagú vakolatok a víz hozzáadásakor 23%-ot összetömörödnek, míg a VIP-REX -es vakolat 5%-ot – cementtől függően – habosodik. Tehát átlag 25%-al nő a korábbihoz képest a habarcs térfogata, így a bevakolható m² is.
Pl.: homlokzati vakolóhabarcs Hvh 25-ös minőségben:
a, Hagyományos: – 1 m³ homok 7.000,- Ft
– 2 q oltott mész 5.000,- Ft
– 3 q cement 9.500,-Ft
Összesen 0,77 m³ = 21.500,- Ft
Tehát 2 cm vastagon 38,5 m²-re elég, (21.500,- ft/38,5 m²) = 558,- Ft/m² rideg hagyományos vakolat.
b, VIP-REX UNI® -val: – 1 m³ homok 7.000,- Ft
– 3 q cement 9.500,- Ft
– 7 lit. UNI 16.429,- Ft
Összesen 1,05 m² = 32.929,- Ft
Tehát 2 cm vastagon 52,5 m²-re elég (32.929,- Ft/52,5 m²) = 627,- Ft/m²
Többletköltség 2 cm vakolatnál 69,- ft/m².
Egy átlagos családi ház 200 m²-es homlokzatánál 1,5 cm vastagon 13.800,- Ft-tal kerül többe a minőségi vakolat! Ez a vakolat soha nem lesz zsugorodási hajszálrepedéses, páradiffúziónál a téglafugák repedései nem látszanak ki, javul a hőszigetelő tényező és a vakolat rugalmassága a statikai repedések ellen. A fentiek mellett javul a fagyállóság és a páratároló képesség.
Olcsó oltott meszes meszelés is elegendő, a csapóesőnél nem ázik át a falazat és a vakolat.
18)MIÉRT NEM LESZ A VIP-REX UNI -s VAKOLAT SÓKIVIRÁGZÁSOS?
Több évtizede használt porózus vakolatok egy bizonyos sóterhelésig eredményesek a következők miatt. A hagyományos szellőző vakolat kapilláris csőátmérője a milliméter 1/12-1/20-a, ami azt eredményezi, hogy a sóterhelésben szennyeződési kristályszerkezet nem fér át a lerakódás útján, ezen kicsiny nyílásokon, de mégis jelentkezett néhány százalékban eredménytelenség, mert a természet ezeken a helyeken olyan kristálykiválási folyamatokat hozott létre, amelyek könnyedén átférnek ezen kapilláris átmérőn.
A VIP-REX UNI® a HAB® -hoz hasonlóan 1/100 mm átmérőt produkálva olyan sűrű szitát tett a kivirágzások ellen, hogy a vegyi kristályosodás szinte 100%-át ki tudja szűrni.
Mivel a nedvesség kipárolgása és a kristályosodás el lett választva egymástól, ezért nem tudja feszítő, mállasztó, porlasztó hatását kifejteni a kristály. Mindezek ellenére jelen van a falazatban és az épületszerkezetekben, de teljesen ártalmatlan formában. Ennek az a feltétele a vizes falazatnál, hogy 100%-ban cementtejjel telített legyen a habarcs. A legegyszerűbb próbája az, ha a markunkban összeszorítjuk a keverőgépből kivett maltert és akkor a cementpép homok nélkül kijön az ujjaink között.
19) NÉHÁNY JÓ TANÁCS!
- A habarcs keverési ideje 10 – 15 perc legyen.
- Az adalékot közvetlenül a gépbe kell mérni a víz után.
- A cementadagolás és a felhabosítás mértéke arányos legyen az UNI® adalékolással! Pl.: Falszárításnál 7-8 lit/m³ UNI® – 450-600 kg/m³ cement;
- Újépítményeknél, mészpótlásra 3-4 lit/m³ UNI® – 250-300 kg/m³ cement.
- Az UNI® mellett meszet is lehet használni, de felesleges a túlhabosodás és az intenzív szilárdságcsökkenés miatt (max. hőszigetelő alapvakolatnál).
- A falszárító vakolást párazáró réteggel nem szabad gátolni. Tilos a tapétázás, csempézés, lambériázás, műanyagburkolás és műanyag diszperziós festés!
- Glettelni csak jól szellőző glettel szabad, max. 1 mm vastagon.
- Minél vastagabb, annál biztonságosabb a szárító vakolat!
- A víztaszító képesség (környezettől függően) 3 – 6 hét alatt jön létre.
20) KEVERÉSI ARÁNY ÉS SORREND 75 l-es BETONKEVERŐRE:
a, Vizes falra szárító vakolat: lapátra:
I. 6-8 lit. keverővíz
II. 3-4 dl VIP-REX UNI®
III. 15-20 kg cement 5-6 lapát
IV. 50 lit 0-4-es homokos-kavics 12-20 lapát
b, Normál vakolat 0-1 mm szemszerkezetből: lapátra:
I. 8-10 lit keverővíz
II. 1-2 dl UNI®
(II/a 5-8 kg oltott mész) nem feltétlenül szükséges 1-2 lapát (60%-ot habosodik)
III. 10 kg cement 4-5 lapát
IV. 50 lit 0-1 homok (föveny) 12-20 lapát
– Az első keverés kialakításához szívesen nyújtunk közvetlen segítséget!
Ha sikerült egy remek habarcsot, mint kivitelezőnek, elkészítenie, biztosak vagyunk benne, hogy ezután mindig alkalmazni fogja!